Zaterdag 18 december
Doodsteek dreigt voor meer dan helft klinieke
Zelfstandige klinieken mogen in 2012 nog maar 60% van de omzet draaien die ze in 2010 verwachten te behalen. Dat blijkt uit een onderhandelingsakkoord dat het ministerie van Volksgezondheid heeft gesloten met de ziekenhuizen en de medisch specialisten over de budgettering in de zorg.
Volgens het akkoord dat deze week werd gesloten zonder medeweten van de klinieken, is voor zelfstandige behandelcentra (zbc’s) in 2012 een budget van € 239 miljoen beschikbaar. Dit jaar verwacht de branchevereniging Zelfstandige Klinieken Nederland (ZKN) dat zbc’s circa € 400 miljoen omzet maken
Afgesproken is dat ziekenhuizen en klinieken allemaal jaarlijks een vast budget toebedeeld krijgen, gebaseerd op hun omzetten in 2007. Het ministerie wil ruim € 2 miljard aan ziekenhuizen en specialisten besteden, ongeveer € 700 miljoen minder dan in 2009. Dat budget mag met maximaal 2,5% per jaar groeien.
Als het plan doorgaat, staat het voortbestaan van meer dan de helft van de circa 300 zelfstandige klinieken in Nederland op het spel, vreest ZKN. Veel daarvan bestonden in 2007 nog niet eens, waardoor nu onduidelijk is of ze zelfs nog wel omzet mogen maken. Zbc’s die de afgelopen jaren met het oog op groei hebben geïnvesteerd, worden door de plannen belet om hun uitgaven terug te verdienen. Een ander probleem is dat het onmogelijk wordt om nieuwe artsen te vinden. Omzet die ze in het ziekenhuis van herkomst maakten, kunnen ze niet meenemen naar hun nieuwe werkgever.
Het ministerie van Volksgezondheid zegt hierover met ZKN in gesprek te zijn. „We kennen de problematiek en we zijn ermee bezig”, aldus een woordvoerster.
Ger Jager, financieel adviseur van ZKN, noemt het plan ’onvoorstelbaar’. „Dit is slecht voor artsen en klinieken en bovenal slecht voor patiënten. Die kiezen bewust een zelfstandige kliniek. Daarbij is systeem heel erg scheef. Het Hilversumse Tergooi ziekenhuis, dat de laatste jaren om en nabij 10% aan patiënten en omzet heeft verloren, zou meer geld krijgen, terwijl ziekenhuizen en klinieken die gegroeid zijn, fors moeten inleveren.”