Nieuwsbericht

Aanleveren wachttijden belangrijker

16 maart 2026

Zorgpartijen zijn met elkaar in gesprek over ‘proactieve zorgbemiddeling’: het idee is dat patiënten die te lang moeten wachten op planbare zorg worden benaderd om sneller geholpen te worden bij een andere zorgaanbieder. In dit kader is wachttijdinformatie die wordt aangeleverd bij de NZa belangrijk.

‘Proactieve zorgbemiddeling’ is een afspraak afkomstig uit het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Er is afgesproken dat patiënten die te lang op zorg moeten wachten, proactief benaderd kunnen worden door zorgverzekeraars, zodat zij kunnen worden doorverwezen naar een zorgaanbieder met een kortere wachttijd. Dit gebeurt op dit moment nog niet; zorgpartijen zijn met elkaar in gesprek hoe dit met elkaar te organiseren.

Treeknorm leidend voor contact

Als er wordt gestart met proactieve zorgbemiddeling, zijn de zogenaamde Treeknormen leidend: patiënten die op de wachtlijst staan bij een zorgaanbieder met een wachttijd die langer is dan de Treeknorm, ontvangen een e-mail van de zorgverzekeraar of deze contact mag opnemen. Als de patiënt dit ok vindt, beoordeelt de zorgverzekeraar of de patiënt elders sneller geholpen kan worden.

Aanleveren wachttijden Zorgbeeldportaal belangrijk

Op dit moment is het al verplicht voor zorgaanbieders om elke twee weken (iedere dinsdag in de even weeknummers) actuele wachttijden aan te leveren via het Zorgbeeldportaal. Deze wachttijden worden getoond op Zorgkaart Nederland. Nu er binnen afzienbare tijd wordt gestart met proactieve zorgbemiddeling is het belangrijk dat zorgaanbieders hun wachttijdinformatie actueel houden.

Meer over het aanleveren van wachttijden via Zorgbeeldportaal (werkwijze en definities)? Check NZa-regeling.

ZKN neemt deel aan de gesprekken over proactieve zorgbemiddeling . Wij houden u op de hoogte van de voortgang.

Vragen over dit artikel?

Stel uw vraag of opmerking in de reacties hieronder. Of neem contact op met de auteur, Jeroen Schols.

Contactpersoon